Kontakt os
|
Vi hjælper dig med at booke og planlægge din rejse til Island! Du er mere end velkommen til at kontakte os!
|
|
Tlf: 75 12 95 50
|
|
Ønsker du os at kontakte dig?
Navn:
E-mail:
Telefonnummer:
Message:
|
Sende
|
|
|
|

|

Grupperejse med skandinavisk-talende guide

|
Island på en uge – skandinavisktalende guide
En variationsrig rejse, som tager os med til nogle af Islands klassiske seværdigheder – med fascinerende natur, spændende historie og afkoblende geotermisk bad i Den Blå Lagune.
Vi bor bekvemt i Reykjavik og tager på dagsudflugter, som guides på skandinavisk af dygtige islandske guider. I løbet af rejsen er der god tid til at udforske Reykjavik og byens mange udbud inden for kultur, shopping, restauranter og underholdning. Det er muligt at booke ekstra udflugter, der giver mulighed for at forme rejsen efter egne interesser, fx ridning, hvalsafari og vandring. Dette er en af vores mest populære rejser i løbet af sommeren.
Afgange 2012:
2. maj – 26. september, hver onsdag
Direkte fly fra København.
|
* Fly t/r til Island, inkl. skatter og afgifter. * Overnatning 7 nætter i Reykjavik inkl. morgenmad
* Ankomsttransfer til hotellet i Reykjavik. * Udflugt til Den Blå Lagune inkl. entre (5 timer)
* Byrundtur i Reykjavik (2 timer) * Udflugt til Den Gyldne Cirkel, (8 timer)
* Udflugt til Saga-cirklen, inkl. entre til nybyggermuseet samt Reykholt Saga Center (9 timer)
* Minibustransfer til lufthavnen ved hjemrejsen.
Tilgængelige alternativer ved booking:
* Vælg mellem: rideture, hvalsafari, superjeepture, havfiskeri samt udflugter til Myvatn og Vestmannaøerne.
|
Priseksempler viser fra-pris pr. person. Fra-prisen viser bedste tilgængelige pris i den pågældende periode. Priserne varierer afhængigt af bookingsituationen og kan være op til DKK 2.000 højere, afhængigt af bookingsituationen på den pågældende dato. Ved søgning/booking får I altid den bedste pris, vi kan tilbyde på den søgte dato.
|
Island på en uge i billeder
Klik på billederne for at starte billedshowet.
|
ONSDAG: Velkomsttransfer Keflaviks lufthavn – Reykjavik
Ankomst til Island ca. kl. 14.00. I Keflaviks lufthavn mødes I af jeres guide, som byder jer velkommen til Island. Jeres transferbus venter og tager jer med til indcheckning på hotellet i Reykjavik. Ankomst til Reykjavik ca. kl. 15.30. Eftermiddagen og aftenen er fri til udforskning af Reykjavik på egen hånd.
|
|
Om formiddagen kan I udforske Reykjavik, som er velegnet til en hyggelig spadseretur, besøg på museer eller shopping. Om eftermiddagen bliver I afhentet på hotellet til en udflugt til Den Blå Lagune, der ligger midt i et lavafelt lige uden for Reykjavik. Den Blå Lagune er et spa- og badeanlæg med veltempereret geotermisk vand året rundt. Vandet har en unik sammensætning af mineraler, silica/kvarts og alger, som også giver det den turkise farve.
Vandet har en velgørende effekt på huden, men et besøg i Den Blå Lagune er mindst lige så velgørende for sindet. I vender tilbage til Reykjavik ca. kl. 18.30. Aftenen er fri til jeres egen rådighed.
|
|
FREDAG: Byrundtur i Reykjavik
Om formiddagen tager vi på byrundtur i Reykjavik, hvor vi sammen med en dygtig guide stifter bekendtskab med byen og dykker ned i byens historie og største seværdigheder. Vi besøger blandt andet den majestætiske Hallgrímskirkja, der er et Reykjaviks mest kendte vartegn. Kirken er bygget i futuristisk stil og rejser sig over byen som en af dens mest omtalte og værdsatte seværdigheder. Eftermiddagen og aftenen er fri til jeres egen rådighed.
|
|
LØRDAG: Den Gyldne Cirkel (Geysir, Gullfoss og Thingvellir)
Afhentning på hotellet fra kl. 09:00 til en tur til Den Gyldne Cirkel, som rummer nogle af de største seværdigheder på Island. Turen går fra Reykjavik over højlandet Hellisheiði mod byen Hveragerði, hvor vi stopper første gang. Byen er kendt for sine mange væksthuse, som opvarmes af jordvarme. Vi fortsætter mod Kerið – et 50 meter dybt og 3000 år gammelt vulkankrater, fyldt med vand.
Næste stop er det geotermiske Geysir-område med sine varme kilder og Islands mest aktive gejser, Strokkur. Med regelmæssige udbrud hvert femte minut får vi flere chancer for at opleve, når kilden kaster en imponerende kaskade af vand op mod himlen. Vi kan vandre rundt mellem boblende lerhuller og dampende underjordiske kilder – og mærke jordens indre kræfter lige under jeres fødder.
|
|
Lige i nærheden af Geysir finder vi det majestætiske Gullfoss – ”det gyldne vandfald” – som ofte betegnes som Islands allersmukkeste. Vandfaldet har to etaper, og man kan komme helt tæt på de enorme vandmasser, som kaster sig ud over kanten og ned i ravinen.
Næste stop på turen er den smukke nationalpark Thingvellir. Her samledes det islandske Alting, der er verdens ældste rigsdag, allerede i 900-tallet. Island ligger midt på sprækken mellem de europæiske og amerikanske kontinentalplader, og i Thingvellir er forkastningen, der dannes, når de to kontinenter langsomt flytter sig, særligt tydelig. Derefter fortsætter I tilbage til Reykjavik. Vi er tilbage i Reykjavik cirka kl. 17:00. Aftenen er fri til egne aktiviteter.
|
|
SØNDAG: De islandske sagaer (Reykholt, Hraunfossar og Havfjördur)
Afhentning på hotellet fra kl. 09:00 til en udflugt, som følger i fodsporene på de berømte islandske sagaer. Under udflugten får vi et indblik i den litterære guldalder på Island, tiden for landets første bosættelser og besøger nogle af den islandske naturs smukkeste steder.
Vi kører langs den islandske vestkyst, som var skueplads for mange af de mest velkendte sagaer. Første stop er et besøg på det islandske Nybyggarmuséet, som fortæller, hvordan Island blev befolket og har udviklet sig som nation. Vi fortsætter gennem en landsby, hvor høvdingen og poeten Egil Skalla-Grímsson voksede op og hører beretninger om hans gerninger. På vores rejse vestpå langs Borgarfjorden stifter vi bekendtskab med Gunløg Ormtunges saga og kommer til den del af landet, som tilhørte den berømte familie Sturlung. Vi besøger Reykholt, hvor Snorre Sturlason boede og skrev en stor del af den litteratur, som gjorde ham kendt som middelalderens mest betydningsfulde nordiske forfatter. Her er Snorrastofa, et kulturcentrum og en institution for middelalderstudier, grundlagt til minde om Snorre og hans værker. Vores guide fortæller historien om Snorre og de dramatiske begivenheder, som førte til hans død.
Derefter venter Hraunfossar, som er et smukt og imponerende vandfald, vi nyder synet af, inden vi drager videre til Deildartunguhver, som er den største varme kilde på den nordlige halvkugle.
Efter frokost fortsætter vi mod Hvalfjörður, der er en af de længste og dybeste fjorde på Island. Her udspillede sagaen om den lovløse Harðar Hólmverja sig, og under anden verdenskrig fungerede fjorden som en vigtig havn for den amerikanske hær. Derefter fortsætter I tilbage til Reykjavik.
Vi er tilbage i Reykjavik cirka kl. 18:00:00. Aftenen er fri til egne aktiviteter.
|
|
MANDAG: Reykjavik på egen hånd – egne aktiviteter og udflugter
Dagen er åben udforskning af Reykjavik på egen hånd. Byen er særdeles velegnet til en hyggelig spadseretur, besøg på museer eller shopping.
Det er også muligt at booke yderligere udflugter i tillæg til rejsens øvrige udflugter. Vælg mellem rideture på islandske heste, hvalsafari og forskellige aktivitetsture som vandring, river rafting og snorkling. Disse udflugter er også åbne for andre rejsende og guides primært på engelsk, men visse guides også på skandinavisk.
|
|
TIRSDAG: Reykjavik på egen hånd – egne aktiviteter og udflugter
Dagen er åben udforskning af Reykjavik på egen hånd. Byen er særdeles velegnet til en hyggelig spadseretur, besøg på museer eller shopping.
Det er også muligt at booke yderligere udflugter i tillæg til rejsens øvrige udflugter. Vælg mellem rideture på islandske heste, hvalsafari og forskellige aktivitetsture som vandring, river rafting og snorkling. Disse udflugter er også åbne for andre rejsende og guides primært på engelsk, men visse guides også på skandinavisk.
|
|
Morgenmad på hotellet. I afhentes af lufthavnsbussen på jeres hotel i tilslutning til flyets afgang.
|
Nedenfor finder I nogle af de udvalgte hoteller, som vi anbefaler.
Gæsternes vurdering: 3,9 av 5
Hotel Cabin **
Et prisgunstigt mellemklassehotel med en smuk beliggenhed ved Borgartun med udsigt over den tilstødende bugt. Hotellet er enkelt, men hyggeligt og har god service.
Bemærk: Standardværelserne er meget små efter normal standard. Deluxe-værelserne er nyopførte – med god standard og normal størrelse. Hotellet ligger cirka 2 km fra centrum.
Gæsternes vurdering: 4,1 av 5
Hotel Klöpp ***
Meget central beliggenhed og et godt mellemklassehotel. Perfekt, hvis du vil være tæt på alt i det centrale Reykjavik. Hyggelig lobby med sofaer og borde samt en afdeling, hvor morgenmaden serveres.
Værelserne er lyse og smagfuldt indrettet med parketgulve. Alle værelser har eget bad/toilet, telefon, tv og andre faciliteter.
Gæsternes vurdering: 4,3 av 5
Hotel Fron ***
Dette hotel bookes ved forespørgsel.
Et nybygget, friskt og lyst lejlighedshotel med gode faciliteter. Hotellet ligger centralt i Reykjavik, efter hovedgaden Laugarvegur.
Alle værelser har eget bad/toilet, minibar, telefon, tv og sikkerhedsskab. Lejlighedsværelserne har også køkken, køleskab, mikroovn og ovn.
Gæsternes vurdering: 4,4 av 5
Hotel Arnarhvoll ***
Hotell Arnarhvoll er et nyt 3-stjernet hotel i moderne, lidt mørk stil med en storslået udsigt over Reykjaviks havn. Restauranten er beliggende på øverste etage. I kælderen er der en relax-afdeling med jacuzzi. Beliggende i roligt område i centrum.
Alle værelser har eget bad/toilet, kaffe/te-koger, kabel-tv, minibar samt mulighed for internetopkobling.
Gæsternes vurdering: 4,8 av 5
Hilton Reykjavik Nordica ****
Et stort førsteklasseshotel i moderne stil med en kosmopolitisk atmosfære og god service. Egen spa og mange faciliteter.
Store og lyse værelser, alle med eget bad/toilet, telefon, tv og sikkerhedsskab. Mulighed for internetopkobling.
Yderligere oplysninger om Reykjavik
|
|
|